Didimotiho (Dimetoka)

Didimotihos tarihi anıtlar ve doğal güzelliğiyle ilçenin doğusunda bulunuyor. Avrupa topraklarında Osmanlı imparatorluğunun ilk başkentini oluşturdu. Ziyaretçinin ilgisini çekmek için gerekenlerin bulunduğu bir yer. Bizans kuleleri, Türk hamamları, minareler, Roma mozaikleri,konaklar. Eski şehrin sokakları sizi prens ve prensesle ilgili bizans hikayeleri

anlatmak için bekliyorlar. Bu çağdaş şehrin merkezinde eski gelenek ve bizans öncesi şehrin parçalarından oluşan bi müze var. Didimotihos’a ziyaret sizi Kale’nin kalesine, Türk hamamlarına,ve tabiki Balkanların en büyük Avrupanın’da en eski Beyazıt’ın büyük cami minaresine götürecektir. Konakların ve taşlara yapışık eski evlerin arasından gezinin. Eğer şanslıysanız bu gezmeler esnasında çıkardıkları ses ile şehri ayağa kaldıran meşhur gaydacılara rastlıyabilirsiniz. Kale’de Türkiye’nin derinlerinden ve Kapadokya bölgesinden getirilmiş gibi olan bambaşka bir yeraltı dünyası ortaya çıkıyor. Beton zeminli, oyulmuş boşluklar, yerin içinde oyma sokaklar size zamana yolculuk yapmak için müthiş bir manzara oluşturuyor.

Didimotiho’unbiraz dışında Türkiye’den tek tren kabul eden fransız tren istasyonu bulunyor.

Sınırların yanındaki tahtahlı binaları seyretmek için biraz zaman harcayın ve başka bir zamanın havasını yaşayın. Yunan-Bulgar sınırlarının yanında ve Eritro nehrinin yakınında ilçenin en özel mimarisi Metaksad’ların korunmuş yerlerine raslıyoruz. Taş ile tahtanın ahenkli birleşimi göze hoş gelen geometrik bi şıklık verir. Didimotihosda bulunursanız beyazıt camisi ve Kale hariç kesinlikle uğramanız gereken yerler: Uruç Paşa’nın hamamları ve mozolesi: Avrupa’nın en eski hamamları. Kazanılaacak para ile şehirdeki medresenin bakımı için 1398/99da Uruç Paşa tarafından inşa edilmiştir.

Prensesin Kulesi:  Çok efsaneile bağlı  ama ayrıca ortodoks ve müslümanların ibadet yeri. Kalenin periksin oyma mağalarını araştırın ayrıca tren istasyonuna yakın Agia Petrada bulunan Roma mozaiklerinede bakmayı unutmayın.

Eski Plotinopolis hakkında da araştırın. Sotiros Hristu’nun tapınağına önlerinde diz çökeceğiniz  resimlerine bakmayıda ihmal etmeyiniz.

Son olarak 30 m.genişliği ve 5.5 m. Uzunluğu ayrıca altın ile yapılmış Yunanistanda tek olan ve sizi büyüleyecek tapınaığa da uğrayınız. Tapınak yakın zamanda inşa edilmiştir(20 sene önce tahminen) ozamanki belediye başkanı sn.Evaggelos Papatsarouhas arsanın verilmesinde önemli rol oynamıştı. Açılışta (Allah rahmet eylesin)Nikiforos B’, belediye başkanını yanına çağırdı ve şöyle dedi: “Biz ikimiz bağıracağız! Herkez tebriği hak ediyor ve onlara teşekkür ediyoruz.... ama zorlukları biz çektik”.

Polis: ...............................................................................+30 25530 22100

Belediye: .......................................................................+30 25533 50624

Hastane:.........................................................................+30 25530 44100

Turist Kiosk: ..................................................................+30 25530 22222

Belediye Galeri: ...........................................................+30 25530 23658

Folklor Müzesi: .............................................................+30 25530 22316

Askeri Müzesi: ...............................................................+30 25530 26518