Samothraki (Semadirek)

Ege’nin kuzeydoğusunda, Evrosun Deltası’nın karşısında denizle bağlandığı Dedeağaç’tan 26 mil uzaklıktadır. Hemen herkes kuzey ege’nin en yüksek dağı olan (1,611m) Saos’u farkedebilir. Homeros, dağın en uç noktasında deniz tanrısı Posidon’un  Troya savaşını seyrettiğini hayal ediyor. Semadirek, bol su ve yoğun bitkiyi dağ,deniz,göl ve şelaleler ile

bağlıyarak gerçek doğal bir ortam oluşturuyor. Meşhur ‘’Niki’’ (Zafer) heykeli, Kavironların Büyük Tanrılarına duyulan sevgiyle ada’nın reddeilemez tarihi vardır. Zaten tarihi Bizans kalelerinden,kulelerden ve kalelerden belli oluyor. Semadirek ismi Yunanca dilinden önceki kelimeden “Σαος”(Uzunluk) geliyor. Şehrin doğal özelliğini belirtiyo: dağın yüksekliği. (Samotraki=Yüksek trakya) 2012 yılında Semadirek Avrupa Birliği Plaj ve Sahil Alanı tarafından kaliteli sahil turizm yeri olarak altın ödüle laik görüldü. Ayrıca aynı alanda en güzel hedefleri olan 100 yerden 7ci sırayı aldı.

Nereye gidip Ne görmelisiniz:

Kamariotissa: Tekneyle adaya vardığımızda ilk karşılaştığımız yerdir. İsmini kilisede tutulan kemerden yapılmış Panayia’nın resminden alır. Kamariotissa, adanın iki tarafına başlayan yolların bağlandığı yerdir(kuzey ve güney). Panayia’nın resminden hariç Aziz Andreadaki gölü görebilirsiniz. Ayrıca prausti tatlısı, haşlama, el yapımış sabunlar, bal, sarap, rakı, yağ, ve bir cok zeytinyağ, tarhana,yöresel çaylar, ev yapımı likörler, erişte gibi şeyleride bulabilirsiniz. Kamariotissa ada’nın en kalabalık yerini oluşturur. Orada çok restorantlar, balıkçılar, kafeterya ve barlar bulabilirsiniz. Ayrıca büyük hoteller ve her kategoride pansiyonlar da mevcuttur. Son olarak,çakıllı  temiz ve güzel sahili de var.

Hora: Adanın idari başkentidir. 300 m yükseklikte inşa edilmiştir. Küçük dükkanlar,güzel kafeler,barlar,tavernalar, ve grafik sokaklarıyla turistlerin dikkatini çekiyor. Ziyaretçilerin 1875te inşa edilen ve içinde Semadireğin 5 şahidi’nin kafatasları korunan Kimiseos Teotokou(ΚοιμήσεωςΘεοτόκου) kilisesini ziyaret etmeleri önerilir. Ayrıca laografik müzeyi,Maria Ververi’nin özel laografik müzesini ve Sotiroz’un küçük kilisesine gitmesi değer.

Paliapoli: Kamariotissa’nın 6.5km. kuzeyinde bulunuyor. Ada tarihi’nin kaynağını oluşturuyor. Orada Paliapoli’nin Arkeolojik Yeri, Arkeoloji Müzesi,eski hrıstiyan kilisesi’nin kalıntıları,Gateluzi’nin kuleleri ve Apostolos Pavlos’un kilise tahtı bulunuyor.

Büyük Tanrıların Mabedi:Burada bulunan binalar bu mekandaki dini etkinliklerin hakimiyetine şahit oluyorlar. Omirosun dediği üzerine ada Mikenlerin zamanında biliniyordu. Geleneğe göre Makedonya kralı Filippos, Olimbiada ile burada tanışmış. En önemli yerleri: saray,kutsal ev,arkeolojik yerler,(diplos perivolos),cami,övgü evleri,mabedler,galeri,Niki’nin çeşmesi ve mezarlıktır.

Arkeolojik Müzesi: Müze Amerika Arkeoloji Misyonu tarafından inşa edildi(çalışmalara 1938’de Semadirek’te başlandı) ve Yunan devleti tarafından muhafaza ediliyor. İlk kazılar Semadirek’te Alman Arkeolog Α. Champoisean tarafından başladı. Ozamandan beri dünyanın en ünlü müzesi Luvro’dabulunan‘Niki’(zafer) heykelini buldu.

Semadireğin Zaferi (Niki): Dimitris Poliorkitis’in Kıbrıstaki zaferinden sonra hediyesidir. Açık kanatlı bir şekilde bir gemi’nin üzerine konulmuştu. Parian mermerden yapılmış ve2.75m. boyu var. Bu heykel 1863te Fransız konsoloz Champoiseau tarafından Kavironun Kutsalında bulundu ve Luvroya getirildi. Champoiseau: Bugün kazı çalışmalarım esnasında kanatlı zaferin heykelini buldum. Bu heykel öyle tasarlanmış ki bildiğim hiçbir güzel Yunan çalışmaları bunu geçemez, demiştir. 

Diğer yerlere rehberlik

Ano(yukarı) Karyotes ve Kato(aşağı) Karyotes:  Yeşillik dolu bu bölgelerde ‘’Kapia’’ deresini ve tereyağanın kaynağını ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

Terma:Terma veya Lutra(banyolar) Kamariotissa’dan 13km. uzaklıkta. Orman,deniz,şelaleler,sıcak ve soğuk suların aynı yerde olduğu tek yer. Adanın en çok ziyaret edilen köylerinden biri. Kişi sıcak banyosunu rahatlıkla alabilir, İsa’nın kilisesini ziyaret edebilir, Yaşlı Göl’e kadar yürüyüp “cennetin suları” adlandırılan ılık sularda banyo yapabilir. Terma gençlerin buluşup eğlendiği,dikkat çektiği bir yerdir. Ayrıca burdan ada’nın güneyindeki tek “saklı” sahilleri ziyaret edebilirsiniz.

Fonias: Terma’dan  sonra Fonia yolunun girişine varıyorsunuz. Bu yol Semadireğin en bilinen yoludur. Bu yolu takip edip mükemmel şelaleler, içinde yüzebileceğiniz göllere varabilirsiniz. Fonia sahilinde ise ünlü “Fonia Kulesi” vardır.

Kipos,Ano Meria: Yolun sonunda Kipos denizi bulunmaktadır. Siyah çakıllar ve tertemiz sularıyla ziyaret ettiğinize değecek mekan. Hemen karşıda bir nefes uzaklıkta İmvro’yu görebilirsiniz. Dönüşte Karyas’ın etkileyici şelaleleri’nin bulunduğu Ano Meria’yauğrayabilirsiniz.

Adanın güney kısmı: Güney yolunu takip edince kişi’nin karşılaşacağı ilk yer Aziz Atanasios’un manastırını içeren Alonia köyüdür. Bayağı kilometre ötede Ksiropotamo’yu görürsünüz. Şelalere çıkan yolları ve çok zeytinyağ ağaçlarının bulunduğu küçük bir köy. Sonra, Semadireğin mimariye verdiği önemi gösteren 3 eski kale’nin bulunduğu Lakkoma karşınıza çıkar. Lakkoma’dan sonraki yol masmavi denizi ve güzel plajıyla Pahia Ammos’a çıkıyor. Bölge’nin deniz mağaralarında Avrupa ve Yunanistanın nadir memeli hayvanlarından Akdeniz fok balığı Monachus Monachus arasıra görülmektedir. Pahia Ammos yolunda Panayia Kremniotissa’ya giden yokuş yolunu kullanmayı deneyiniz. Bu meşhur Panayia’nın taş üzerinde asılı olan kilisesi sizi hem manzarasıyla hem de huzuruyla ödüllendirecektir. Ayrıca dinlenmek ve seçilmiş mezeleri denemek için bölge’nin küçük kahvenelerini tercih edebilirsiniz. Lakkoma’dan sonra kişi’nin karşılaşacağı son köy Profitis İlias köyüdür. Müthiş manzarasıyla yerel keçisi ve Profitis İlias’ın kilisesiyle bilinen bu küçük köyde büyüleyici güneş batımını hayranlıkla seyredebilirsiniz.  

 Bilgi: +30 2551350800 & www.samothraki.gr

Polis: .......................................................................+30 25510 41203

Belediye: ..............................................................+30 25513 50800

Liman işletmesi: .................................................+30 25510 41305

İtfaiye: ...................................................................+30 25510 41199

Kamariotissa Tıp Merkezi: ..........................................+30 25510 41376

Hora Tıp Merkezi: ..........................................................+30 25510 41217

Hora Folklor Müzesi: ...................................................+30 25510 41709

Palaiapolis Arkeoloji Müzesi: ....................................+30 25510 41474